KAPTAN VENÜS

Çizgi Roman Ansiklopedisin de Kaptan Venüs’ ten şöyle bahsedilmektedir;

Adını aldığı Aşk tanrıçası gibi güzel ve çekici bir kadın bilimkurgu kahramanı olan Kaptan Venüs, ilk olarak kurmuş olduğu Alfa Yayınları logosuyla Ali Recan'ın yarattığı bir karakter olarak 1978 yılında yayınlanmıştır.

Kaptan Venüs, her ne kadar maceralarında sergilediği çıplaklığıyla cinsel unsurlar barındırıyor olsa da bir kadın bilimkurgu kahramanı olarak çizgiroman tarihimizde önemli bir konuma sahiptir.
….

26 Ekim 1978'de yayına giren Kaptan Venüs haftalık dergisi başlangıçta 32-42 sayfalık haftalık dergi formatında yayınlanmış, ardından da bu Venüs maceraları ciltlenerek piyasaya yeniden sürülmüştür. Ayrıca 10. ciltten itibaren 64'er sayfalık bir seriyle 29. sayıya değin -arada Yüzbaşı Kobra başlıklı bir dolgu çizgiromanı da kulanılarak- okurlara sunulmuştur. Buna ilaveten yine bu maceralar birkaç sene sonra 8 cilt halinde yeniden piyasaya sunulmuştur.

Zamanında bir çok projenin altında imzası bulunan Ali Recan tarafından hazırlanan çizgi roman Gordon ve benzeri bilim kurgu çizgi romanlarının yanında bir kadın kahramanın maceraları, o zamanlar ilk gençliğini yaşayan ben ve yaşıtlarımın dikkatinden kaçmamıştır. Etkileyici kapaklar romana ilgiyi artırmasına rağmen pek uzun süreli yaşamamıştır. Gordon gibi yeni yeni maceralar ile yaşatılabilecekken sona ermiştir.

Uzun süre bu kahramanın neden yok olduğunu düşündüm. Kaptan Venüs’ ün eski sayılarını toplar iken ne kadar sayı ve süre yayınlandığını öğrenmek için yaptığım araştırmalarda www.bilinmeyen.com web sitesinde Sayın Bülent Kısa’ nın Ali Recan ve kahramanı Kaptan Venüs ve Yıldırım Kaptan !.. ile ilgili şu yazısına rast geldim;

Zavallı Yıldırım Kaptan Çağlayan Yayınevi´nin "Yeni Dünyalarda" serisinden sonra uzun süre Bilim Kurgu hakkında bir şey basılmadı. Halbuki bu kitaplar o günün ölçüleri ile çok iyi satmışlardı. Buna karşılık çocuk kitap ve dergileri, Bilim Kurgu^ya, çizgi roman seviyesinde destek veriyorlardı. Mesela 1957-60 (?) arasında Türkiye Yayınevi tarafından çıkartılan "Çocuk Haftası" isimli derginin ortasında sekiz sayfalık bir renkli çizgi romanı devamlı olarak verilirken, sık sık da resimsiz uzun veya kısa Bilim Kurgu hikayeleri yayınlanıyordu. Çocuk Haftasında yayınlanan çizgi roman "Yıldırım Kaptan" ismiyle verilmişti. Yıldırım Kaptan, arkadaşı yaşlı bilim adamı Dr. Hunter ve birlikte dolaştıkları robot Dr. Klang (Bu robotu Star Wars´un R2D2´sunun prototipi olarak düşünebilirsiniz) bir sürü macera yaşıyorlardı. Bu çizgi roman, hatırlayanlar tarafından hala hasretle anılır çünkü bu türün o zamanki meraklılarına çöldeki bir bardak serin su gibi geliyordu. Daha sonra anlaşıldı ki, Yıldırım Kaptan´ın bazı açıkgöz meraklıları da varmış. Bundan on yıl kadar önce, Zagor, Mandrake, Kızıl Maske gibi çizgi romanların çok sattığı dönemde bir yerli çizgi roman ortaya çıktı. "Kaptan Venüs". Kaptan Venüs´ın açıkgöz ve yaratıcı çizeri Yıldırım Kaptanları almış, bütün macera ve resimleri aynen kullanmış, sadece Yıldırım Kaptan tipini değiştirip bir kadını, Kaptan Venüs yapmıştı. Tabii bu sözde eserini kendi imzası ile satmıştı. Kaptan Venüs de öyle uzayda sürünüp, maceralar yaşamasına gerek olmayan seksi bir tipti. Dünyanın herhangi bir yerinde manken olarak milyonlar kazanabilirdi. Kaptan Venüs´ı gençler yuttu fakat Yıldırım Kaptan´ı tanıyan kişileri de onun böyle yozlaşması ya da cinsiyet ameliyatına arzusu hilafına uğraması üzdü. Orijinalitesini hiç bozmadan Yıldırım Kaptan aynen yayınlansaydı daha iyi olmaz mıydı?


Evet bu ilginç tespitler üzerine bende merak ettim ve bu konunun gerçekliğini görmek için çaba harcadım. Kaptan Venüs’ ün bir çok sayısı mevcut idi ancak Yıldırım Kaptan’ ı bulmak zordur. Ancak internet üzerinden bulmuş olduğum bir sayfadaki birkaç görüntü yukarıdaki yazılanları doğruladığını gördüm. Ancak elimde tüm sayılar olmadığından tüm maceraların b şekilde mi oluşturulduğundan emin değilim. Yüzbaşı Volkan ile olan maceralar ve ilk 3 ila 5 sayıdan sonra kendi senaryolarını bulmuş olabilir. Tespit ettiğim karelere bakıp kararınızı verin

kv4 kv1 kv3kv2

Her şeye rağmen bence Kaptan Venüs ün o maceraları, Yıldırım Kaptan’ dan  dahi alınmış olsa o dönemde güzel bir kadın kahramanın çıkmış olması gayet hoştur. Hatta ve hatta Kaptan Venüs yeni maceralara yelken açsa çok güzel olur.